Haber

Depremde Asi Nehri evini yuttu ve o gece korku içinde yaşadıklarını anlattı.

Depremde Asi Nehri evini yuttu, o gece yaşadıklarını kaygıyla anlattı.

HATAY – Depremin yaşandığı Hatay’da fay hattının geçtiği mahallede 12 ev Asi Nehri tarafından yutuldu. Evi sular altında kalan Türkan Yener, o gece yaşadıklarını kaygıyla anlattı.

Yüzyılın felaketi olarak adlandırılan ve 11 ili etkileyen iki büyük deprem, Antakya’nın Demirköprü İlçesi’nde de ciddi yıkıma yol açtı. Fay hattının geçtiği mahallede yaşanan bölünmeyle birlikte 12 ev Asi Nehri’ne doğru kaydı. Deprem gecesi kendisini eviyle birlikte Asi Nehri’nde bulan Türkan Yener, o gece yaşadıklarını anlattı.

“Eşim göğsüne kadar suya battı”

Depremin ardından evi sular altında kalan Türkan Yener, “Allah bir daha o günü bize göstermesin. O gün fay hattı patladı, Asi Nehri bu taraftan çıktı, tüm eşyalarımız su altında kaldı. Asi Nehri’nden sadece canımızla çıktık. Ne eşyalarımız ne de hiçbir şeyimiz çıktı.” Eşim göğsüne kadar suya battı. İkinci gün kendime geldim. Ellerimiz ve ayaklarımız kardaydı. İkinci gün geldiğimizde evlerimizin sular altında kaldığını gördük. Zor günler geçirdik, Allah bir daha o günleri görmemize izin vermesin. Burada sıkılıyorum, yeşillik ekiyorum, Kur’an kursuna gidiyorum, teselli buluyorum. ” belirtti.

Asi Nehri 12 evi yuttu

Deprem felaketinin mahallesinde büyük yıkıma yol açtığını belirten Demirköprü İlçe Muhtarı Hüseyin Şahan, “6 Şubat’ta 4’ünü 17 dakika geçe yüzyılın değil 4’üncü yüzyılın felaketini yaşadık. Allah’ım. O günleri bir daha kimse yaşamasın. 7 Şubat’a kadar iyi tarafını göremedik. Barla “Sokağa geldiğimizde yaklaşık 7 metre derinliğinde ve 12 metre genişliğinde olan sokağın yer değiştirdiğini gördük. Allah’a şükür insanlarımızı canlı kurtarmayı başardık. Asi Nehri’nin yön değiştirmesi sonucu Barla Caddesi’ndeki 12 evimiz anında hasar gördü” dedi.

haber-taskopru.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu