Haber

İsrail, Arap Vatandaşlarını Yüksek Teknoloji Sektörüne Hazırlamak İçin 12 Eğitim Programını Finanse Edecek

KUDÜS, 28 Aralık (Xinhua) — İsrail İnovasyon Otoritesi (IIA) ve İsrail ekonomiBakanlığı Salı günü, İsrailli Arapları yüksek teknoloji segmentine hazırlamak için 12 mesleki eğitim programının seçildiğini bildirdi.

IIA ve bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamada, İsrail şirket ve kuruluşları tarafından özel olarak geliştirilen bu programlar; Programlama, robotik, otomasyon, analitik, web geliştirme, bulut bilgi işlem, altyapı mühendisliği, işe alma, satış ve daha fazlasını kapsayacağı bildiriliyor.

Bakanlığın Çalışma Genel Müdürlüğü ve İsrail İnovasyon Kurumu, toplam maliyeti 12 milyon şekel (3,41 milyon ABD Doları) olan programları destekleyecek.

Programlar, ülkedeki yüksek teknolojili işçi açığını kapatmak ve şubede İsrailli Arapların yetersiz temsilini artırmak amacıyla önümüzdeki iki yıl içinde 2.200’den fazla Arap vatandaşını eğitmek için tasarlandı.

Teorik ve uygulamalı işbaşı eğitimlerinin ağırlıkta olduğu programlar, katılımcıları teknik olmayan becerilere ağırlık vererek ileri düzey gelişim rolleri için eğitecek.

İsrailli Araplar, İsrail nüfusunun yüzde 21,1’ini oluşturuyor, ancak IIA’ya göre, tüm yüksek teknoloji çalışanları arasında Arapların oranı yalnızca yüzde 2 ila yüzde 3 arasında değişiyor. İsrailli Arap erkeklerin sadece yüzde 2’si ve kadınların yüzde 1’i yüksek teknoloji bölümünde çalışıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu